Red Bull Break the Frame: Ο αγώνας με fixed gear ποδήλατα σε πίστα καρτ που ανέτρεψε τους κανόνες!

Το Red Bull Break the Frame ήρθε και ανέτρεψε τους κανόνες! Το προηγούμενο Σάββατο, στο Karting Center, στον Άγιο Κοσμά, το σκηνικό άλλαξε, αφού πραγματοποιήθηκε ένας αγώνας ταχύτητας για…fixed gear ποδήλατα, με Grand Prix στοιχεία!

Ταχύτητα, αντοχή και πολλή καλή διάθεση, ήταν τα χαρακτηριστικά αυτού του δυνατού αγώνα που απέκτησε ακόμα περισσότερο ενδιαφέρον και πάθιασε τους 39 αναβάτες, όταν στη μέση του αγώνα ξεκίνησε η βροχή και χωρίς δεύτερη σκέψη αποφάσισαν να συνεχίσουν να αγωνίζονται πλέον σε… βρεγμένη άσφαλτο!

Οι riders, αφού πρώτα τσεκάραν πίστα, γραμμές και γρανάζια και έκαναν προθέρμανση στο Warm Up Zone του World of Bike, πήραν θέση στη γραμμή εκκίνησης και το πρώτο Red Bull Break the Frame στην Ελλάδα, ήταν γεγονός!

Red_Bull_Break_The_Frame_Race

Μετά τις κατατακτήριες δοκιμές, οι αναβάτες χωρίστηκαν στα 10 heats των 4 ατόμων και ο πρώτος γύρος ξεκίνησε! Οι δυο πρώτοι του κάθε heat μαζί με τους τέσσερις πιο γρήγορους τρίτους, πέρασαν στους προημιτελικούς!

Εκεί τα πράγματα δυσκόλεψαν, καθώς μόνο οι 8 πέρασαν στους ημιτελικούς όπου ύστερα από ντριφτάρισμα και τούμπες στο βρεγμένο οδόστρωμα, αλλά και οριακές προσπεράσεις φτάσαμε στην τετράδα του τελικού!

Μεγάλος νικητής, ο Vito Quinci, που θα ταξιδέψει στο Γαλλικό Red Bull Break the Frame, στις 28 Οκτωβρίου, για να αγωνιστεί στην ιστορική πίστα Paul Ricard, στο Λε Καστελέ! Αμέσως μετά, πέρασε τη γραμμή τερματισμού ο Νικόλας Βλαχάκης, που πλέον θα κάνει ride με το καινούριο του frame set από τη BLB! Τρίτος τερμάτισε ο Ιωάννης Καραγιώργος, που πήρε χρηματικό έπαθλο. Και οι 3 νικητές πήραν δώρα από τη spray.bike και το κατάστημα VCA!